czwartek, 30 czerwca 2016

Pavia

Dzisiaj chciałabym Was zabrać w podróż po Pawii (wł. Pavia) - uroczym miasteczku, oddalonym zaledwie 30 km od Mediolanu.
Pawia od VI do VIII wieku była stolicą Królestwa Longobardów (od ludu Longobardów pochodzi nazwa regionu Włoch- Lombardii) i jednym z największych miast Italii. Głównej roli w północnych Włoszech nie odgrywał więc Mediolan, a właśnie to niewielkie i przez wielu niedoceniane miasto. W Pawii znajduje się wiele wspaniałych zabytków, których historią bardzo chętnie bym się z Wami podzieliła, gdyby nie fakt, że historyk ze mnie marny :). Zapraszam więc do oglądania zdjęć i zachęcam do wycieczki, jeśli tylko będziecie planować podróż po Lombardii.
Duomo di Pavia - katedra, której budowę rozpoczęto już w XV wieku, a ukończono dopiero w XIX i w projektowaniu której pomagał podobno sam Leonardo da Vinci!

Ponte Coperto - kryty most na rzece Ticino, który przypomina nieco florencki Ponte Vecchio
Università di Pavia - jeden z najstarszych europejskich uniwersytetów, przy którym znajduje się ogród botaniczny założony w 1763 rokuCastello Visconteo- zamek Viscontich z XIV wieku, a przed nim piękny park imienia Jana Pawła II

Le Torri - średniowieczne wieże na placu Leonarda da Vinci


Chiesa di Santa Maria del Carmine


Pomnik Giuseppe Garibaldiego


Na koniec ciekawostka (z przymrużeniem oka): to w Pawii urodził się Drupi- piosenkarz, w którym kochały się nasze mamy i który chyba bardziej niż we Włoszech, znany jest w Polsce :)Quembec

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Quembec - lifestyle po włosku , Blogger