wtorek, 26 lipca 2016

Monza, oaza spokoju 12 kilometrów od Mediolanu

Monza to miasteczko znane przede wszystkim z toru wyścigowego Formuły 1. Przyznam szczerze, że przez 3 lata odkładałam podróż na później, bo nic o tym miejscu- poza F1- nie słyszałam. Dzisiaj dochodzę do wniosku, że byłam ignorantką, bo Monza to naprawdę piękne miasto, które ma do zaoferowania znacznie więcej!


Na podróż do Monzy zdecydowałam się głównie ze względu na odległość miasta od Mediolanu - to jedynie 12 km. Mając wolne popołudnie postanowiłyśmy wybrać się tam z koleżanką na parę godzin, żeby odpocząć nieco od zgiełku metropolii. Wsiadłyśmy więc do pociągu i po kilkunastu minutach byłyśmy na miejscu (podróż ze Stazione Centrale trwa 10-15 minut, a bilet kosztuje zaledwie 2,2 euro). Już kilka minut od stacji kolejowej zaczyna się strefa wyłączona z ruchu samochodowego.


W Monzy jest ponad 20 kaplic i kościołów. Do najbardziej znanych należy Duomo di Monza- XIV-wieczna gotycka katedra, w której skarbcu znajduje się Żelazna Korona. Według legendy zawiera ona gwóźdź, którym został przybity do krzyża Jezus Chrystus. W tej chwili katedra jest remontowana, nie udało mi się więc zrobić zdjęcia całości fasady. Polecam zwiedzić wnętrze katedry- jest naprawdę piękne.

Duomo di Monza


Chiesa di Santa Maria Maddalena e Santa Teresa d'Avila


Chiesa di San Pietro Martire


Chiesa di Santa Maria in Strada 


Chiesa di Santa Maria degli AngeliChiesa di Santa Maria al CarrobioloKolejnym przepięknym obiektem w Monzy jest Villa Reale- pałac królewski w stylu klasycystycznym. Udało nam się obejrzeć go jedynie z zewnątrz, ponieważ w poniedziałki jest niestety zamknięty. Za pałacem znajduje się jeden z największych miejskich parków w Europie. To na jego terenie mieści się tor wyścigowy F1.

Szydełkowe wyroby w parku :)


Place i uliczki w Monzy
Stacja kolejowa


Quembec

1 komentarz:

  1. Ale piękne miejsce! Aż zazdroszczę podróży tam :) Bardzo uroczo i klimatycznie :) Bardzo lubię zwiedzać, więc chyba też poczułabym się tam bardzo fajnie :D

    Zapraszam do siebie na nowy post: https://z-igly-widly.blogspot.com/

    Pozdrawiam!

    OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 Quembec - lifestyle po włosku , Blogger