wtorek, 5 lipca 2016

Zanim kupisz/adoptujesz psa

Nadszedł sezon wakacyjny, a wraz z nim haniebny zwyczaj porzucania psów. Nie będę pisała, co myślę o ludziach, którzy jadąc na urlop pozbywają się swoich czworonożnych przyjaciół przy drogach lub w lesie. Wierzę w karmę. Dzisiaj chciałabym napisać kilka słów o tym, jak dużą odpowiedzialnością jest przygarnięcie pod swój dach zwierzaka.Wiele osób ulega emocjom i widząc małe, urocze szczeniaczki decyduje się na zakup psa (często z pseudohodowli, ale to już kolejny temat). Nie biorą pod uwagę, że pies to nie zabawka i gdy tylko szczeniak podrośnie, schroniska pękają w szwach. Jestem w stanie zrozumieć, że zdarzają się w życiu sytuacje, w których naprawdę nie mamy wyboru i jesteśmy zmuszeni do przekazania zwierzęcia w lepsze ręce. Większość przypadków porzuceń psów jest jednak wynikiem ludzkiej głupoty i podejmowania nieprzemyślanych decyzji. Co należy więc wziąć pod uwagę przed adopcją/zakupem psa?
1. Pies ogranicza - psy żyją średnio 10-15 lat i przez te wszystkie lata będzie wiele sytuacji, w których będziemy musieli z czegoś zrezygnować. Urlop? Jeśli nie chcemy lub nie mamy z kim zostawić na ten czas zwierzaka, musimy wybrać takie miejsce, które jest przyjazne czworonogom. Nie na wszystkie plaże możemy wejść z psem, nie we wszystkich hotelach możemy nocować. Wylegiwanie się w łóżku przez cały dzień? Ktoś przecież musi wyprowadzić psa. Jeśli jednak naprawdę kochacie zwierzaki, są to oczywiście małe poświęcenia. 

2. Pies brudzi - pomijając przypadek szczeniaków, którym zdarza się załatwiać swoje potrzeby w domu (na przykład na naszym ulubionym dywanie) trzeba pamiętać o tym, że w momencie w którym decydujemy się na psa, musimy zaakceptować fakt, że nasz dom już nie będzie tak czysty, jak wcześniej. Sierść na wszystkich ubraniach, kąpiele w misce do wody, tarzanie się w białej pościeli zaraz po spacerze w deszczu - to tylko niektóre przypadki. Pamiętajmy też o sprzątaniu po swoim psie na spacerach- zwłaszcza jeśli mieszkamy w mieście. 

3. Pies niszczy- przede wszystkim szczeniak. Pogryzione buty, poduszki, kawałki papieru toaletowego porozrzucane po całym domu, pogryzione krzesła- to tylko kilka przykładów. A nawet jeśli uda Wam się wychować idealnego psa już w pierwszych dniach, to zawsze istnieje ryzyko, że porysuje parkiet czy niechcący zrzuci Wasz ulubiony wazon czy kwiat. Albo telewizor :)
4. Utrzymanie psa to spory wydatek - dużo osób kupuje psy w pseudohodowlach, tłumacząc, że nie stać ich na psa z hodowli. Pamiętajmy jednak, że zakup psa to tylko niewielka część kosztów jakie będziemy musieli ponieść jako właściciele zwierzaka. O czym mowa?

- Weterynarz - naprawdę życzę Wam, żeby wizyty u weterynarza ograniczały się do corocznych wizyt kontrolnych, jednak zdarza się, że pies choruje przewlekle lub musi przejść operacje i wtedy koszty mogą przekraczać kilka tysięcy złotych. Nawet w (na pierwszy rzut oka) niegroźnych przypadkach, jak przeziębienie czy zapalenie spojówek, należy udać się do weterynarza, a każda taka wizyta to dodatkowy wydatek (w Mediolanie wizyta to koszt średnio 30-50€). 
- Profilaktyka - pies musi być szczepiony, regularnie odrobaczany, zabezpieczany przed kleszczami i pchłami, a we Włoszech także przed chorobami przenoszonymi przesz komary- leiszmaniozą i filariozą.
- Jedzenie - dobra karma dla psa to wydatek w granicach 100-200 zł za 15 kilogramów
- Sterylizacja/kastracja - jeśli adoptujemy szczeniaka, na nas spoczywa obowiązek sterylizacji czy kastracji (w Mediolanie jest to minimum 200€)

5. Alergia - coraz częściej psy oddawane są do schronisk ze względu na alergię właściciela lub jego dziecka. Jeśli chcecie przygarnąć zwierzaka, zróbcie sobie wcześniej testy. To niewielki wydatek, a i pies i człowiek może uniknąć niepotrzebnego cierpienia.

Przeczytaliście wszystkie punkty i nadal jesteście przekonani, że chcecie zwierzaka? To super, bo pies to najlepszy przyjaciel człowieka! Adopcja mojego psiaka- Daisy- to jedna z najlepszych decyzji jakie podjęłam i mimo tego, że ten mały diabeł czasami doprowadza mnie do szału, nie żałowałam nawet przez chwilę. Jeśli więc tylko możecie pozwolić sobie na adopcję psa, zachęcam z całego serca- najważniejsze, żeby była to decyzja dobrze przemyślana.


Quembec

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Quembec - lifestyle po włosku , Blogger