piątek, 26 stycznia 2018

Jak przygotować karczochy

Kupiliście karczochy i nie wiecie, jak się za nie zabrać? Doskonale Was rozumiem, bo sama jeszcze kilka dni temu też nie wiedziałam ;). Jeść, owszem, jadłam, ale kiedy wróciłam z lokalnego targu zaopatrzona w piękny, dorodny bukiet fioletowo-zielonych karczochów, nie miałam pojęcia od czego zacząć przygotowania. Całe szczęście z pomocą przyszła moja sąsiadka, Włoszka, więc mogę podzielić się z Wami jej radami. 


1. Zaczynamy od przygotowania miski z wodą i sokiem z cytryny, ponieważ obrane karczochy bardzo szybko ciemnieją.

2. Usuwamy łodygę, zostawiając 2-3 cm. Następnie nożykiem obieramy skórkę łodygi.

3. Usuwamy kilka warstw liści karczocha. Kiedy będzie Wam się wydawało, że dotarliście już do lepszej części karczocha, to... usuńcie kolejną warstwę. ;) Zewnętrzne liście są bardzo twarde i włókniste i mogą zepsuć nam całą potrawę (chociaż niektórzy je lubią i jedzą, ja zdecydowanie nie jestem fanką). 

4. Odcinamy górną część karczocha prawie do połowy, uważając, żeby się nie pokaleczyć, ponieważ czubek listków jest bardzo ostry.

5. Czas usunąć barba, czyli tzw. brodę karczocha - włoski, które znajdują się w samym środku. Jeśli karczochy będziemy gotować w całości, to barba usuwamy za pomocą łyżeczki. Najłatwiej będzie nam się za to zabrać, jeśli uderzymy kilka razy odciętą częścią karczocha w blat - wtedy liście lekko się rozejdą. Możemy też przekroić karczocha na pół i wtedy wyjmiemy włoskowatą część bez problemu.

6. Od razu po oczyszczeniu karczochów przekładamy je do miski z wodą i cytryną.


Karczochy oczyszczone i co dalej? Ja testowałam dwie wersje: gotowane z miętą i smażone w głębokim oleju. 

Wersja 1. Siekamy kilka gałązek mięty i ząbek czosnku. Oczyszczone karczochy wyjmujemy z wody i osuszamy. Nie kroimy ich na pół! Solimy i pomiędzy listki nakładamy posiekaną miętę i czosnek. Karczochy układamy w niewielkim garnku nóżką do góry, wlewamy kilka łyżek oliwy z oliwek i wodę (mniej więcej do wysokości nóżek). Gotujemy pod pokrywką przez około 30 minut.

Wersja 2. Oczyszczone karczochy osuszamy i kroimy na 8 cząstek. Następnie obtaczamy w mące, a później w roztrzepanym jajku. Smażymy w głęboki oleju do zarumienienia.  Solimy i podajemy. Smacznego!


Zapraszam do naszej facebookowej grupy dla miłośników Italii: WŁOCHY - KUCHNIA, KULTURA, PODRÓŻE, INSPIRACJE

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Quembec - lifestyle po włosku , Blogger